Gemerek Gündem Gazetesi Sivas Gemerek Yeniçubuk ve Çevresi
Pazar, 28 Şubat 2021
.
.
adscode
Genel

81 İlimize Ramazan Genelgesi Yayınlandı

81 İlimize RamazanGenelgesi Yayınlandı

Tarih
52 Toplam Gösterim
81 İlimize Ramazan Genelgesi Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı, Ramazan ayı boyunca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının yayılımını önlemek adına bir dizi tedbir kararı aldı. Valiliklere gönderilen genelgede; iftar çadırları, ramazan davulcuları, ramazan pidesi üretim ve satışı ile firma ve işletmelerin fahiş fiyat uygulamalarına yönelik esaslar yer aldı.

İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliğine, ramazanda alınacak tedbirlerle ilgili genelge gönderildi.

Genelgeye göre; koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl Ramazan ayında vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek.

İFTARDAN ÖNCE TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI ARTACAK

Ramazan’da trafik yoğunluğunun önlenmesi için iftardan en az 3 saat önce toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayıları artırılacak.

FIRINLAR İFTARDAN 2 SAAT ÖNCE KAPANACAK

İftar saati ve öncesindeki kuyruklar kornavirüs riskini artıracağından;  fırınlardaki ekmek üretimi ve siparişler, iftardan 2 saat önce sonlandırılacak.

AKAY’DAN BÜYÜKKILIÇ VE ÇOPUROĞLU’NA ZİYARET

TÜRBE MEZARLIK ZİYARETİNE DÜZENLEME

Ramazan’da türbe ziyaretleri kısıtlanacak, mezarlara giriş çıkışlar ayrı planlanacak, arife ve bayramda mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak.

RAMAZAN FIRSATÇILARINA CEZA

Ramazan’ı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayan işletmelere yönelik denetimler artırılacak, gerekli idari işlemler ivedilikle yapılacak.

RAMZAN DAVULCUSU BAHŞİŞ TOPLAMAYACAK

Ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan bahşiş toplamasına izin verilmeyecek, hizmetlerinin karşılığı yerel yönetimlerce karşılanabilecek.(Haber Merkezi)