Gemerek Gündem Gazetesi Sivas Gemerek Yeniçubuk ve Çevresi
Pazar, 24 Ekim 2021
.
.
Genel

Esnaf Zincir Marketlerin Sadece Gıda Ürünü Satmasını İstiyor

Esnaf Zincir Marketlerin Sadece Gıda Ürünü Satmasını İstiyor

Tarih
306 Toplam Gösterim
Esnaf Zincir Marketlerin Sadece Gıda Ürünü Satmasını İstiyor

Covid-19 tedbirleri kapsamında salgın kısıtlamaları nedeniyle bakkal, market, kasap ve fırın gibi bazı küçük işletmeler, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı hafta sonlarında kapalı kalırken raflarında tuhafiyeden giyime, kırtasiyeden oto yedek parçasına, nalbur malzemelerinden teknolojik aletlere ve ayakkabıya kadar birçok ürüne yer veren zincir marketlerin satış yapması tepkilere neden oluyor.

Yıllardır ekonomik sıkıntılarla boğuşan küçük esnaf, salgın kısıtlamalarıyla birlikte adeta batma noktasına gelirken fiyat artışlarıyla gündeme gelen zincir marketler ise sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde kazancını katladı.

Küçük esnafın aksine hafta sonu açma yasağından muaf olan zincir marketler, gıda ürünlerinin yanı sıra birçok kalemde ürün satışı yapması kısıtlama günlerinde kapalı kalan esnafın tepkisine neden oluyor.

Zincir marketlerin hafta sonları gıda dışında ürün satmaması gerektiğini vurgulayan esnaf temsilcileri, haksız rekabete neden olan duruma düzenleme getirilmesini talep ediyor.

Sokağa çıkma yasağı ve alınan kısmi kapanma tedbirlerinin teyet geçtiği yerlerin başında gelen zincir marketlerin haksız rekabete neden olduğunu beyan eden esnaf temsilcileri, zincir marketlerde sadece gıda ürünlerinin satışına izin verilmesini istiyor.

Zincir marketlerle rekabet etmekte zorlanan perakende işletmelerinin Covid-19 salgınının da etkisiyle rekabet güçlerinin iyice azaldığına dikkat çeken Yıldırım, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde açık olan zincir marketlerde satışa sunulabilecek ürünlere yönelik bir düzenleme yapılması gerektiğini belirterek haksız rekabetin önüne geçilmesini isteniyor,

“Bu zorlu rekabet pandemi ile birlikte daha da şiddetlendi”

Perakende sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin, gıdadan, elektroniğe, beyaz eşyaya ve giyime kadar çok geniş bir ürün yelpazesinde satış yapan zincir marketlerle rekabet etmek durumunda kaldığına dikkat çeken esnaflar, “Bu zorlu rekabet pandemi ile birlikte daha da şiddetlenerek küçük işletmelerin gücünü tüketmiştir. Özellikle hafta sonu sokağa çıkma yasaklarında faaliyetlerine devam eden marketlerin beyaz eşya, elektrikli ev aletleri, mobilya, giyim ve kozmetik gibi ürün satışına da devam etmesi işletmelerimizi haksız rekabetle karşı karşıya bırakmıştır.” Dediler.(http://www.sivaskizilirmak.net)

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE