Gemerek Gündem Gazetesi Sivas Gemerek Yeniçubuk ve Çevresi
Pazar, 28 Kasım 2021
.
.
Genel Gemerek Sivas

Pandemiden Etkilenen İşletmelere 5 Milyar TL

Pandemiden Etkilenen İşletmelere 5 Milyar TL

Tarih
296 Toplam Gösterim
Pandemiden Etkilenen İşletmelere 5 Milyar TL

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KOSGEB’İN YENİ PROGRAMINI AÇIKLADI: MİKRO İŞLETMELERE 30, KÜÇÜK İŞLETMELERE 75 BİN TL 3 YIL GERİ ÖDEMESİZ TAMAMI FAİZSİZ OLACAK.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KOSGEB’in 5 milyar TL bütçeli yeni programını açıkladı. Pandemiden etkilenen imalat sektörlerinde çalışan mikro ve küçük ölçekli işletmeler ile teknoloji tabanlı start-up’ların desteğe başvurabileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olacak şekilde bu destekten faydalanacaklar.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisinin açılış etkinliği ve ürün lansmanına katıldı. Törende Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara Valisi Vasip Şahin, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, MKE Genel Müdürü Yasin Akdere ile TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal da hazır bulundu.

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KOSGEB’in yeni programı açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

5 MİLYAR TL: KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar TL bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz.
Bu destek öncelikle Kovid salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere yöneliktir. Teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler de bu desteğe başvurabilecektir.

3 MAYIS’TA BAŞLIYOR: Mikro işletmeler, 30 bin liraya kadar küçük işletmeler, 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Bu sektörlerde şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığı ile başvurularını yapabilirler.

 

 

MİKRO İŞLETMELERE 30, KÜÇÜK İŞLETMELERE 75 BİN TL 3 YIL GERİ ÖDEMESİZ TAMAMI FAİZSİZ DESTEK PROGRAMININ ŞARTLARI

1- İmalat, Bilgisayar Programlama ve Bilimsel Ar-Ge faaliyetlerinde bulunan işletmeler

2- 2019 yılı Mayıs ayından önce kurulmuş olan,

3- 2019 net satış hasılatı en az 75 bin tl olmalı

4- 2020 ilk 5 ay kdv beyannamesinde 2019 ilk 5 ay kdv beyannamesine göre %25 gelir kaybı olan,

5- 2020 mart ayı istihdam sayısını 2021 Mart,Nisan,Mayıs ayında koruyor olmak

6- Yasal limitlerin üzerinde vadesi geçmiş ve tecil/taksitlendirilmemiş vergi yada SGK borcu olmayan

7- Pandemi süresininin başlangıcında tüm esnaflara devlet bankalarınca kullandırılan 25.000 TLlik işe devam kredi paketinden faydalanmamak

8- Kosgeb Kobi Finansman Desteğinden faydalanmamak,

Şartlarını Sağlayan Mikro ölçekli işletmelere 30 Bin TL, Küçük ölçekli işletmelere 75 Bin TL faizsiz Kredi Kosgeb Üzerinden kullandırılacak olup, ödemesi 2024 yılında başlayarak 4 er aylık taksitlerle yapılacaktır.

Başvurular 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren www.kosgeb.gov.tr sitesinde e-hizmetler sekmesinden online yapılacaktır.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE